"Málokde stretnete ľudí s takým pochopením, ako v okruhu potápačov. Spájajú nás spoločné záujmy a porozumenie...," hovorí o potápačoch s potápačského klubu MANTA Žilina jeho predseda Jaroslav Koniarik.

Čo vás priviedlo k potápaniu?

Cesty k potápaniu našich členov boli rôzne. Teda najmä začiatky . Niekde na začiatku boli asi rôzne knihy, napr. Jules Verne -20 tisíc míľ pod morom, rôzne články v časopisoch (kde už boli dokonca obrázky). Netreba zabúdať, že v časoch nášho detstva ešte internet neexistoval a tak jedinou možnosťou vizualizácie sveta pod vodou boli naše predstavy... Neskôr prišli filmy najväčšieho popularizátora potápania Jacques Cousteau, ktoré sme dychtivo hltali. Potom už nasledovali naše vlastné prieskumné akcie v miestnych potokoch, riekach, či rybníkoch, len v plavkách s potápačskými okuliarmi z Maďarska či NDR. Svoje detské sny si nesieme životom a Tí šťastnejší si občas aj nejaký splnia. My sme si splnili sen o potápaní !

Spomeniete si na Vás najkrajší a naopak najhorší zážitok z potápania?

Z môjho pohľadu je najkrajší každý nový pozitívny zážitok pod hladinou. Vždy, keď pod vodou uvidím životaschopného tvora vo svojom prirodzenom prostredí, ktorý mi umožní nahliadnuť do jeho sveta, je to nádherný zážitok. K tým rátam moje prvé stretnutie zo žralokmi a murénami na Kanárskych ostrovoch. Naopak najhorší, je každý negatívny zážitok, takmer výlučne spojený s činnosťou človeka. Vždy keď sa v panenskom prostredí prírody pod vodnou hladinou ocitne čosi, čo malo skončiť na skládke odpadu, je to najhorší zážitok. Smutné je, keď zistíte, že „inštalované atrakcie“ niekto úmyselne poškodzuje. Za najväčší hyenizmus považujem, ak niekto dokáže poškodiť pomníček, ako pietnu spomienku potápačovi. Ako skutočne NAJHORŠÍ zážitok je asi pre každého potápača riešenie krízovej situácie, najmä ak sa to nedarí. Nie je ťažké si predstaviť, aký je to pocit, keď sa nemáte čoho nadýchnuť a nemôžete sa len tak vynoriť. Mnoho ľudí to podceňuje, ale pod vodou Vás CHYBA môže stáť život.

Pri potápaní sa iste dostávate na miesta, kde oko bežného smrteľníka nikdy nezablúdi. Prekvapilo vás niekedy niečo?

O prekvapenie pod vodou nie je nikdy núdza. Prekvapiť Vás môže Vaša výstroj (čo býva to najhoršie prekvapenie), ale aj správanie Vášho partnera pre ponor, či vodný tvor, ktorému ste prenikli do jeho prirodzeného prostredia... Tak by sa dalo povedať, že s množstvom pribúdajúcich ponorov, pribúda aj prekvapení.

Množstvo ľudí si myslí, že potápanie je o oblečení výstroje a skoku do vody, ale určite mu predchádza výcvik. Čo všetko sa človek musí naučiť, aby sa vedel bezpečne potápať?

Je toho skutočne veľa. Predovšetkým musí vedieť dobre plávať. Je potrebné zvládnuť množstvo teoretických vedomostí s rôznych oblastí/ fyziky, fyziológie, potápačských chorôb a úrazov, potápačskej techniky../ až potom príde na rad praktický výcvik v bazéne a neskôr na otvorenej vode. Samozrejmé sú aj znalosti záchrany topiaceho sa, či oživovania. Iste si poviete, že na tom nič nie je, len sa obliecť a skočiť do vody, ale opak je pravdou. Mnoho takých, čo podcenili výcvik skončilo na cintoríne. Aj banálna maličkosť, nad ktorou by ste sa na zemi ani nezamysleli, Vás pod vodou môže stáť život. Je potrebné pochopiť, čo sa deje v ľudskom tele, keď naň pôsobí tlak vody (ktorý stúpa každých 10m o jeden „bar“ ), keď vdychuje plyn pod tlakom. Je potrebné pochopiť mechanizmus nasýtenia tkanív ľudského tela plynmi, aby sme dokázali chápať princípy vysycovania. A mnoho ďalších dôležitých vecí. To všetko preto, aby sme pochopili, že aj obyčajné vynorenie z hĺbky na hladinu nás môže zabiť. To je realita, ktorá sa pravdepodobne dosť líši od romantických predstáv o potápaní. O týchto smutných stránkach by Vám vedel porozprávať asi najlepšie dlhoročný potápač, odborník, pedagóg, prof. MUDr. František Novomestský, PhD., prednosta Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine.

Vyžaduje si potápanie ,povedzme, pravidelný tréning?

Už sme si povedali , že potápanie nie je tak úplne romantický šport a vyžaduje si precíznu prípravu, ktorej podcenenie, môže človeka stáť život. Pripraveným šťastie praje. V potápaní to platí dvojnásobne. Nie je dôležité, aby bol tréning pravidelný. Ale je potrebné, aby potápač nestratil schopnosť dokonale zvládať svoj vztlak a ovládať svoju výstroj intuitívne. Každý z nás je individualita, niekomu treba viac, niekomu menej tréningu.

Na čo si potápač pri potopení musí dávať pozor?

Na všetko. Prvá kontrola je ešte pred samotným ponorom (skontrolujeme si úplnosť a funkčnosť výstroje). Takmer ihneď po ponorení nasleduje ďalšia kontrola (na vzduchu nemôžeme vidieť, či nám z výstroja neuniká plyn, čo pod vodou vidieť). Počas celého ponoru si musíme priebežne kontrolovať zásobu dýchacieho plynu, hĺbku a čas strávený pod vodou (kvôli dekompresii). Neustále sa snažíme mať neutrálny vztlak, čo znamená že ani neklesáme, ani nestúpame – sme v takmer beztiažovom stave. Veď aj kozmonauti trénujú stav bez tiaže pod vodou. A hlavné je, aby sme sa toľkokrát vynorili ako zanorili.

Radosť po vynorení

Je to fyzicky náročný šport? Všimla som si, že členkou klubu nie je žiadna žena? Prečo je to tak?

Výstroj niečo váži a nie je to málo. Jediná fľaša (tlaková nádoba na stlačený plyn) váži od 11 do 14 kg. K tomu musíte započítať hmotnosť postroja, obleku a najmä závažia (hmotnosť závažia závisí od typu obleku a výstroja a od ich vztlaku). To všetko si musí potápač do vody priniesť. Vo vode už ho hmotnosť výstroja netrápi, pretože pomocou kompenzátora vztlaku dosiahne neutrálny vztlak a váhu výstroja už necíti. Členka klubu nie je žiadna žena iba momentálne. V minulosti sme mali členky klubu, aktívne potápačky. Dnes sa jedna venuje svojim materským povinnostiam a druhá odišla za prácou do zahraničia.

Cestujete za potápaním aj do zahraničia. Ak áno, kam?

Každý podľa svojich možností (času a financií). Najčastejšie do Poľska, Českej republiky, Grécka, Talianska, Kanárskych ostrovov, či Egypta. Ale aktuálne sa pripravujeme na potápačský zájazd do Egypta, pravdepodobne na jar budúceho roka.

Potápanie v Krakowe

Máte nejaký potápačský sen, miesto, kam by ste sa chceli dostať?

Na svete je množstvo potápačsky atraktívnych lokalít, ktoré by stáli za to navštíviť ich. Niekoho viac lákajú chladné vody Barentsovho mora, niekoho vraky v Baltskom, Stredozemnom, či Červenom mori. Iného zas jaskynné systémy v Mexiku, Taliansku, či Francúzsku. Každý má svoj vlastný sen...

Vykonávate aj rôzne práce pod vodou. Môžete nám povedať viac?

Snažíme sa pomôcť ľuďom, či firmám, ktoré potrebujú vykonať nejaké činnosti pod vodou a tým sa snažíme získať financie na činnosť klubu, prípadne na výlety za potápaním. Investovali sme nemálo finančných prostriedkov do nákupu profesionálneho zariadenia na komunikáciu pod vodou, ako aj do celotvárových masiek. Aby sme mohli lepšie, na profesionálnej úrovni, poskytovať služby potenciálnym klientom, zároveň však chránili vlastné zdravie.

Potápačské práce na VD Ružín II.

Potápačské práce na VD Ružín I.

Má váš klub nejaké špeciálne plány do budúcnosti?

Špeciálne plány ? Asi nie. Prežiť do budúcnosti, udržať a zvyšovať úroveň potápania...
V najbližších dňoch, tak ako každý rok si chceme uctiť pamiatku nášho kolegu, prvého predsedu Ing. Ladislava Sedlačka pri jeho pamätnej platni, ktorá je pod hladinou Štiavnického jazera Richnava.

Osádzanie pamätnej tabule na počesť nestora klubu Ing.Sedlačka

Je niečo, čo by ste chceli na záver povedať, čo považujete za dôležité...

Ani potápanie sa nevyhlo celosvetovému trendu – komercionalizmu. Dnes viac, ako kedykoľvek predtým, je potrebné dobre si vybrať „potápačskú školu“, ktorá záujemcu naučí potápať sa. Tých škôl je mnoho, je z čoho vyberať. No nech majú záujemcovia na pamäti, že tu viac ako kdekoľvek inde platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Za málo peňazí, dotanete málo muziky. Ten nedostatok sa Vám potom môže v budúcnosti vypomstiť a vybrať si tú najvyššiu daň. Kvalitný výcvik stojí peniaze. Ak ho niekto ponúka lacno, či rýchlo, tam nebude všetko v poriadku. A ešte veľmi dôležitá vec. Napriek všetkým negatívam vyššie opísaným, málokde stretnete ľudí s takým pochopením, ako v okruhu potápačov. Spájajú nás spoločné záujmy a porozumenie. Vedzte, že počas príprav k ponoru zažijete veľa humorných chvíľ, na ktoré budete dlho spomínať. Prežijete neopakovateľné chvíle.