vyzbroj vyzbroj vyzbroj
ďalšie fotky  nájdete po kliknutí na obrázok

 

     Keďže potápanie je šport a činnosť technická, vyžaduje určitú výbavu a výzbroj. Základné vybavenie ABC (maska, šnorchel, plutvy) je asi zbytočné opisovať, kompenzátor vztlaku (ľudovo žaket alebo krídlo) tiež. Potápačský oblek, dýchacia automatika alebo tlakové nádoby  (ľudovo fľašky, podľa niektorých veci neznalých jedincov dokonca „kyslíkové bomby“  ) sú dnes už takisto bežnou súčasťou výbavy.

Naopak niektoré časti nami používanej výstroje sú zamerané viac na pracovné a profesné potápanie a nie sú v radoch rekreačných potápačov úplne bežné, preto si zaslúžia bližší popis.

Kým pri obzeraní koralov a rybičiek plne postačuje klasická maska a náustková automatika, pri práci je to iné.  Preto sa používajú celoobličajové (celotvárové) masky. My sme pri výbere stavili na značku

Interspiro

                Maska Interspiro DIVATOR MK IIspĺňa všetky požiadavky profesionálnych potápačov. Interspiro vyvinulo túto masku v spolupráci s fyziológmi, profesionálnymi potápačmi, Švédskym kráľovským námorníctvom a s námornými orgánmi po celom svete. Je skonštruovaná pre prevádzkovanie vo všetkých možných podmienkach. Nízkoobjemový zorník znižuje pozitívny vztlak spôsobený vzduchom vo vnútri masky. Zorník je spojený s lícnicou upínacím rámčekom. Ľahko nastaviteľné nosné upchávky pre bezproblémové vyrovnávanie tlaku v ušiach. Prieduchy sú nasmerované tak, aby vzduch prúdil priamo na zorník a predchádzalo sa tak jeho zahmleniu. Malý objem polomasky vylučuje spätné vdychovanie CO2. Mäkká a ohybná lícnica zamedzuje netesnostiam. Vynikajúce tvarové prevedenie pre odvod vzduchu s minimálnym hlukom vydychovaného vzduchu umožňuje veľmi dobrú konverzáciu, pri použití komunikačného systému.Obzvlášť jednoducho sa odvodňuje. Potreba výcviku pre núdzové situácie znížená na minimum. Nevyžaduje vstavaný náustok.

A keďže pri práci často „lovíme v kalných vodách“, tak keď už nie je nič vidieť, je dobré aspoň počuť. Na toto nám perfektne slúži

Komunikácia Aquacom® MK2-DCI Air Intercom

                Vzhľadom na podmienky  v akých sú obvykle v našich končinách vykonávané potápačské činnosti (veľmi znečistená voda, prítomnosť kalov, drobných častíc vo vode, vibrácie, ťažko dostupné miesta, pevné prekážky vo vode atď.), je použitie ultrazvukových systémov prakticky vylúčené. Preto používame komunikáciu s použitím drôtov (elektrických vodičov na prenos signálu), zapletených do pevnostného lana, ktoré nám zároveň slúži k isteniu potápača.

                Aquacom®MK2-DCI Air Intercomje spoľahlivé, kompaktné, samonosné zariadenie pre dvoch alebo jedného potápača. Povrchová stanica umožňuje jednému alebo dvom potápačom zreteľnú komunikáciu buď v 2 - alebo 4-vodičovom režime s obsluhou na povrchu.

Špičková elektronika  a 20 wattov, ktorými zariadenie disponuje,  zaručuje čistú, ostrú komunikáciu a dokonalú zrozumiteľnosť reči i cez veľké dĺžky kábla. Jedinečná ochrana akumulátora mikroprocesorom chráni batérie pred poškodením v dôsledku extrémnych podmienok  alebo nízkeho napätia. Zostavy slúchadiel / mikrofónov sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné pripojiť na prilbu alebo celotvárovú masku (FFM). Vďaka nízkemu šumu a vysokej odolnosti aj voči agresívnej morskej vode, zabezpečujú spoľahlivý prenos zvuku medzi obsluhou povrchovej stanice a potápačmi.

 
krátka špecifikácia:
Životnosť batérie: 20 hodín nepretržitej prevádzky.
Frekvenčný rozsah: 600 až 12000 Hz.
Výstupný výkon: 20 wattov.
Doba nabíjania: 14 hodín s voliteľnou gélovou batériou.
Obojsmerné oddelené ovládanie halsitosti pre hladinovú obsluhu a každého potápača zvlášť.
Možnossť Cross Talk aj PTT, možnosť simultánnej komunikácie.
Zabudovaný reproduktor, možnosť pripojiť externý reproduktor alebo voliteľný headset s mikrofónom.
LED Indikátor vybitia batérie, kontrola stavu batérie.
výstup pre záznamové zariadenie
Rozmery: Výška: 27 cm, šírka: 35,5, hĺbka: 17,5cm, Hmotnosť: 5,5 kg.

 

Nie vždy je možný prístup z brehu, častokrát je potrebné na miesto ponoru „doplávať“. Niekedy pár metrov, inokedy podstatne viac.  Takisto treba na miesto doviezť všetku výbavu a zabezpečenie.

Navyše  potápač ovešaný všetkými potrebnými vecami nie je najľahší. Ako ideálny dopravný prostriedok nám slúži náš klubový ľadoborec -

nafukovací čln ALLROUNDMARIN AS-Samba

Člny AS - Samba od výrobcu Allroundmarin spoznáte podľa nafukovacieho kýlu a skladacej hliníkovej podlahy. Tá je vynikajúcim výberom pre svoju trvácnosť a bezproblémovú údržbu. Nafukovací kýl zase dodáva člnom Samba stabilitu. Člny Samba majú vysokú nosnosť.Manipuláciu uľahčujú laná umiestnené po obvode člna.

Konštrukcia:
- PVC vystužená tkanina
- nafukovací kýl
 - vzduchové komory 3+1
 - 2 lavičky

 

Náš čln poháňame vlastnou silou, alebo (keď sa nám nechce ) ZÁVESNÝM MOTOROM YAMAHA 25

               Tieto elegantné, štýlové štvortaktné dvojvalce majú veľa predností, medzi ktoré patrí ľahká ovládateľnosť, vysoký výkon, plynulý chod, nízka spotreba paliva, nízka úroveň výfukových emisií.Tieto motory majú niektoré prvky, ktoré sú bežné len u väčších motorov – napríklad počítačom riadené zapaľovanie, špeciálny systém ľahkého štartovania, vodou chladené palivové čerpadlo a veľký tlmič výfuku – a uvidíte, prečo sú ideálnou voľbou pre profesionálne aj hobby použitie.Nastavenie tuhosti riadenia jedinou pákou, vysoko výkonný alternátor, to sú ďalšie zaujímavé prvky výbavy týchto motorov, ktoré sú najľahšími a najkompaktnejšími vo svojej výkonnostnej triede.Majú systém preplachovania motora, systém pre plavbu v plytkých vodách, polovodiičové bezkontaktné zapaľovanie CDI/TCI, alternátor s vysokým výkonom, ochranu proti „štartovaniu cez rýchlosť“ a tiež rôzne výstražné systémy pre ochranu motora a bezpečnosť.

 

ďalšie obrázky nájdete v galérii na začiatku článku

Posledná úprava ( Utorok, 11 Jún 2013 08:22 )